Seriály Reklama
Vývojářské akce

Entity Framework – co je nového
25. 07. 2011 17:30, Praha - Microsoft

Vývoj pro SharePoint
25. 08. 2011 17:30, Praha - Microsoft

Další akce...

Spřízněné servery
Články autora Tomas Petricek Vyvojar.cz » Články » Tomas Petricek

Windows Vista - Editor's Note

Tomas Petricek | Vydáno 13. ledna 2007 | .NET

Před vydáním Visty začal na MSDN vycházet každý měsíc jeden článek věnovaný nějaké z nových technologií (a to nejen té známé trojici obsažené v .NET 3). Články jsou hodně zajímavé, protože obsahují kvalitní přehled technologie s odkazy na články popisující detaily, nebo klíčové třídy v MSDN. Škoda jen, že autorům po prvních čtyřech dílech trošku "došla síla", i tak ale dopouručuji následující články vaší pozornosti:

 • Windows Vista on Mobile PCs - Co nového přináší Vista v oblasti mobilních technoligíí a co všechno je vůbec dnes mobilní technologie? Článek o možnostech Visty pro Tablet PC, Ultra-Mobile PC a teké Windows SlideShow.
 • Windows Vista: Connecting the Pieces - zajímavé odkazy ohledně technologie WCF (tedy tvorby distribuovaných aplikací) a také nového IIS, které bude k dispozici v "Longhorn Serveru".
 • Windows Vista: Where's the Data?! - Vše o datech a hledání ve Vistě, mimo jiné se dočtete o Data Bindingu, podpory pro RSS a také o jednotné infrastruktuře pro vyhledávání.
 • Windows Vista Presentation: Neatness Counts - No a na závěr ještě k technologii WPF (tedy nového frameworku pro uživatelské rozhraní) včetně několika zajímavých ukázkových aplikací a integraci s Windows Forms.

Co nového na CodeProjectu

Tomas Petricek | Vydáno 21. listopadu 2006 | .NET

Poslední dobou se na serveru CodeProject objevilo několik velmi článků, na které myslím stojí za to upozornit. Pokud ještě neznáte Windows Workflow Foundation (zkratkou WF), což je jeden ze tří základních kamenů .NET 3.0, tak doporučuji k přečtení článek "Hello WF!" [1]. V článku se dočtete k čemu vám vůbec workflow může být dobré, proč ho používat a hlavně jak ho používat. Další zajímavý článek se věnuje knihovně, která vám pomocí anonymních delegátů v C# 2.0 umožní psát velmi elegantně asynchroní (neboli více-vláknové) aplikace.

Třetí čláenk (který mě osobně zaujal asi nejvíce) popisuje autorem vytvořenou knihovnu NDuck, která umožňuje používat techniku zvanou Duck typing (která se používá v dynamicky typovaných jazycích) v C# a vlastně libovolném .NET jazyku. Duck typing znamená, že pokud máte rozhraní s nějakými metodami a vlastnostmi a objekt který má stejné vlastnosti a metody, tak můžete s objektem pracovat jako s rozhraním aniž by objekt rozhraní implementoval! Knihovna NDuck totiž vytoří implementaci rozhraní za běhu. To je zajímavé a podle příkladů v článku to může být i hodně užitečné :-).

Roboti od LEGA a Microsoft Robotics Studio

Tomas Petricek | Vydáno 6. listopadu 2006 | .NET
Lego NXT

Určitě nejsem sám kdo si rád hraje a LEGO byla (a ode dneška opět je) jedna z mých nejoblíbenějších hraček :-). Díky Michalovi mi z Microsoftu půjčili na několik dní na vyzkoušení LEGOvého robota (prodává se pod jménem LEGO NXT). Robot samotný stojí kolem $250, ale převozem do Čech se vše docela prodraží. Proč ale píšeme o hračce z LEGA na vývojářovi, tedy serveru pro .NET programátory? Odhadujete správně - je to proto, že robota můžete programovat a to dokonce v .NETu.

Robot od LEGA je složený z jedné "inteligentní kostky", která obsahuje 32bit procesor. K procesoru je možné připojit 3 motory (při programování se jim dá nastavit i rychlost) a několik různých senzorů. Nejzajímavější je asi ultrazvukový senzor, který je schopný poznat jak daleko je robot od nějakého předmětu (do 250cm), dále je robot vybarven senzorem pracujícím se světlem (dokáže podle odrazu světla poznat i barvu), dotekovým senzorem a do jako čtvrtý lze použít senzor detekující hlasitost zvuku.

Pokud vás zajímá co takový robot umí (máme i video:-)) a jak ho naprogramovat pomocí .NETu tak čtěte dále!

Přednáška o Expression nástrojích

Tomas Petricek | Vydáno 12. června 2006 | Longhorn

Pokud sledujete novinky a zajímá vás jak bude vypadat vývoj aplikací pro Windows Vista, tak jste jistě již zaslechli označení Microsoft Expression. Jedná se o sadu tří nástrojů pro tvorbu grafického uživatelského rozhraní. První z nástrojů (Graphics Designer) je grafický editor kombinující vektorový a rastrový přístup a umožňující export do XAML. Interactive Designer slouží ke tvorbě designu WPF aplikací a poslední, tedy Web Designer umožňuje tvorbu designu webových (ASP.NET) aplikací.

Pokud se chcete dozvědět více, tak by vám neměla uniknout přednáška pořádaná WUG ve středu 14.6 (od 17:30). Přednášet bude Štěpán Bechynský. Více informací na webu WUG...

Co je nového na CodeProjectu?

Tomas Petricek | Vydáno 23. května 2006 | .NET

Pokud nesledujete pravidelně server CodeProject.Com a nenecháváte si ze serveru zasílat newsletter s nejnovějšími články, mohl by vás zajímat přehled nejoblíbenějších článků na tomto serveru za poslední týden (15.5 - 23.5).

 • An Asynchronous Socket Server and Client (C#) [^] - Andre Azevedo
  Jedná se o zajímavou knihovnu která usnadňuje psaní aplikací komunikujících pomocí .NET socketů. Kromě toho, že knihovna je psána asynchroně, což je nejefektivnější, ale pro psaní nejnáročnější varianta, podporuje také kryptování a komprimování dat při přenosu.
 • xacc.propertygrid - An ASP.NET PropertyGrid (C#) [^] - leppie
  Ovládací prvek, který na první pohled nevypadá příliš zajímavě, protože napodobuje PropertyGrid z .NETu. Pokud se ale podíváte pozorněji zjistíte, že se jedná o webový ovládací prvek a to dokonce hodně zajímavý.
 • Delegates and Business Objects (C#) [^] - Paul Stovell
  Článek ukazuje jakým způsobem lze knihovnu pracující s business objekty rozšířit o validaci vstupních dat pomocí pravidel, která jsou oddělená od kódu zajišťujícího zadávání dat v prezentační vrstvě aplikace.
 • The new reporting horizons with Microsoft Reporting Services 2005 [^] - Madjarov.D.N
  Článek je věnovaný Microsoft Reporting Services 2005 a popisuje jakým způsobem lze napsat a používat webovou službu jako zdroj dat pro reporty vytvořené v této platformě.
 • COM in plain C, Part 4 [^] - Jeff Glatt
  Pokud vás zajímá jak doopravdy funguje uvnitř COM (a ne jak napsat COM objekt pomocí MFC/C# nebo dalších nadstaveb, tak vás určitě zaujme čtvrtý díl série o psaní COM objektů v jazyce C.
  (první, druhá třetí část)

.NET, C# - Používání a psaní enumerátorů

Tomas Petricek | Vydáno 21. května 2006 | Tutoriály

V tomto tutoriálu se podíváme na enumerátory, tedy na objekty implementující rozhraní IEnumerable, pomocí kterých můžete procházet přes všechny prvky v koleckích. Tutoriál také vysvětluje jak lze napsat vlastní kolekci s enumerátorem a to jak v .NET 1.0, kde je situace trošku složitější, tak i v .NET 2.0 a C# 2, kde psaní enumerátorů zjednodušuje nové klíčové "dvouslovo" yield return.

Windows PowerShell

Tomas Petricek | Vydáno 14. května 2006 | Windows

PowerShell (dříve označovaný kódovým jménem "Monad" nebo zkratkou MSH) bude nový nástroj pro skriptování a administraci, který v budoucnu nahradí skriptování pomocí zastaralých "bat" souborů a "vbs" skriptů. Cílem nástroje je umožnit do budoucna ovládání (hlavně serverových) aplikací prostřednictvím příkazové řádky, tak aby vše co je přístupné z GUI bylo přístupné i pomocí příkazů a naopak.

PowerShell je postavený na dvou zdánlivě nezkombinovatelných principech a to na platformě .NET a na shellu známého z UNIXových systémů. Z obou si samozřejmě bere to nejlepší, takže z .NETu pochází silný objektový model, z UNIXových shellů zase jednoduchost s jakou lze psát různé administrační skripty.

Pokud se chcete seznámit s PowerShellem doporučuji několik prezentací, které shrnují základní principy a potřeby, dále si můžete prostudovat celkem podrobný přehled, který vzšel na webu ArsTechnica.com a samozřejmě sledujte blogy, které se tématu věnují.

Prezentace

Články, blogy, ...

C# 3 a VB.NET 9 a LINQ projekt

Tomas Petricek | Vydáno 14. března 2006 | .NET

Již v průběhu minulého roku zveřejnil Microsoft návrh přiští verze jazyka C# (i VB.NET) a projektu pojmenovaného LINQ. Hlavním cílem projektu je usnadnit práci s daty přímo nativně v jazyce. Přímo je zatím v projektu podporována práce s databázemi a XML soubory. Aby toto nové rozšíření šlo přirozeně integrovat do jazyků, tak Microsoft v návrhu představil několik nových vlastností, které rozšiřují možnosti jazyka. Zajímavé je, že programy využívající tyto nové technologie jsou kompilované do verze CLR, která je v .NET 2.0. Finální verze by měly podle předběžných informací být k dispozici až po uvedení VS.NET “Orcas“ (tedy verze určené hlavně pro vývoj WinFX aplikací).

Více informací o projektu se můžete dočíst na oficiálním webu projektu The LINQ Project [^] a nebo můžete shlédnout video, kde nové vlastnosti vysvětluje sám Andres Hejlsberg LINQ (Channel9) [^].

Odkazy na různé zajímavé články, které se tomuto tématu věnují:

Více informací, včetně preview verzí všech popsaných technologíí (C# 3.0, VB.NET 9, LINQ, ...) a množství ukázkových příkladů naleznete na již odkazovaném oficiálním webu projektu [^]. Pokud si chcete přečíst názory a diskuze, které ohledně zazněly v konferenci VSNET-L o C# 3.0, tak se můžete podívat na archiv konference na vývojářovi [^].

Windows Vista - January CTP

Tomas Petricek | Vydáno 22. ledna 2006 | Longhorn

Pokud se zajímáte o vývoj aplikací pro Windows Vista, může vás zaujmout nedávno uvolněná verze vývojových nástrojů January CTP. Oproti minulé verzi (tedy Decemer CTP) se změnilo sice jen pár věcí, ale některé z nich stojí za pozornost.

Ve Windows Presentation Foundation (tedy Avalonu) bohužel nic nového není. Zbývající dvě komponenty, tedy Windows Communication Foundation (tedy Indigo) a Windows Workflow Foundation se několika změn dočkaly a navíc Microsoft umožnil jejich použití i v produkčním prostředí vydáním Go-Live licence (ta se ale nevztahuje na Avalon!).

Podle různých zvěstí by Microsoft rád vydal feature-full verzi WinFX na začátku roku 2006 (někde se uvádí dokonce i Leden), tak uvidíme kdy se dočkáme této verze.

Pokud chcete sledovat co se kolem vývoje pro Windows Vista děje doporučuji ke sledování následující stránky:

Webové aplikace pomocí technologie AJAX

Tomas Petricek | Vydáno 2. září 2005 | ASP.NET

Zkratka AJAX je poslední dobou stále více slyšet. AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) popisuje obecně způsob tvorby webových aplikací kdy aplikace prezentuje data pomocí HTML/DHTML a místo načítání nové stránky v reakci na jakoukoliv akci uživatele využívá JavaScriptu a XML k načtení dat bez postbacku na server.

Tyto technologie lze použít například k dynamickému načítání různých hodnot ve formuláři, validaci zadaných dat (např. zda již existuje zadané uživatelské jméno), ale i pro tvorbu celých webových aplikací založených na této technologii.

Nyní tedy několik odkazů, které by se vám mohli hodit, pokud chcete implementovat takovouto aplikaci v ASP.NET:

 • V ASP.NET 2.0 je vše výrazně jednodušší díky takzvaným Client callbacks (pěkné příklady naleznete zde: Fun with callbacks: Part 1, Part 2 a Part 3, nebo článek ASP.NET 2.0's Client Callback Feature.
 • Na client callbacks je také založený nový projekt Microsoftu nazvaný Atlas, který zatím bohužel neexistuje ani v beta verzi. Myslím, že se ale máme na co těšít. ScottGu's Blog: Atlas Project
 • Pokud nechcete čekat na finální verzi Asp.NET 2.0, tak je zde knihovna AJAX.Net. Více o této knihovně si můžete přečíst například v článku Implementing AJAX in ASP.NET
 • Bill Pierce publikoval na serveru CodeProject.com tři články, které popisují jeho implementaci této technologie (i pro ASP.NET 1.1). Jedná se o velmi zajímavý projekt i články, které rozhodně stojí za přečtení: AJAX was here - Part 1, Part 2 a Part 3
 • Pokud hledáte něco méně komplikovaného tak by vás mohl zajímat AJAX DropDownList - pěkný ovládací prvek, který umožňuje naplňovat dynamicky ovládací prvek DropDownList.
<< První< Předchozístránka 1 z 4, články 1-10 z 35 celkemDalší >Poslední >>
Uživatel

Pro zobrazení informací o svém účtu se musíte přihlásit. Pokud ještě nemáte svůj účet, tak si ho prosím vytvořte!

Reklama
Tomas Petricek Zdrojak .NET Hosting Reklama
 
  Copyright 2002-2007 Devmasters s.r.o., Michal Bláha a autoři | running on Nemesis Publishing | Právní doložka  
Vyvojar.cz na prodej!