Seriály Reklama
Vývojářské akce

Entity Framework – co je nového
25. 07. 2011 17:30, Praha - Microsoft

Vývoj pro SharePoint
25. 08. 2011 17:30, Praha - Microsoft

Další akce...

Spřízněné servery
Vyvojar.cz » Novinky

A USB3 tip for non-USB3 Laptops in the Kinect for Windows v2 world...

Greg Duncan | Coding4Fun | Vydáno včera v 15:25
Looking to get a cool new Kinect for Windows v2 device, but don't have a USB3 port? Friend of the Gallery, Bruno Capuano, has a suggestion that might help...

[#KINECTSDK] You don’t have #USB3 on your laptop? A #USB3 PCMCIA card can be your friend to use #KinectV2

Hello!In other posts I mentioned how demanding is the new Kinect with respect to the graphics and USBs (here and here). In my case in particular use a 1 SurfacePro to work with Kinect V2. Although of course, I have the following in my development laptopAnd of course, give a little penalty does not use a “still good” laptop to develop only because it has no USB 3 (it is incredible, in January will be the laptop 3 years and already is viejuno!)Talking to people who know they advised me to try a PCMCIA USB 3.0 card, that might be enough. On amazon I saw this very cheap PCMCIA card , €10.35http://www.Amazon.es/GP/product/B00K1CJSQO/ref=oh_aui_detailpage_o05_s00? ie = UTF8 & psc = 1And of course, 2 days later he had it at home. And in a few minutes I had connected the Kinect V2. As option B, I think it is to consider, but I think that we must also see if the Board model supports a USB 3 in the PCMCIA.
Project Information URL: http://elbruno.com/2014/08/12/kinectsdk-you-dont-have-usb3-on-your-laptop-a-usb3-pcmcia-card-can-be-your-friend-to-use-kinectv2/Contact Information:


From XNA to DirectX/DirectXTK, a Bizzy Bee conversion series

Greg Duncan | Coding4Fun | Vydáno včera v 15:25
Tess Ferrandez, If broken it is, fix it you should, just posted a great series where she, an admitted C# Dev playing in C++, converts her Windows Phone 7 based Bizzy Bee app, Bizzy Bees - A XNA for Windows Phone 7 game building walkthrough, from XNA to C++, DirectX/DirectXTK.

Bizzy Bees XNA to DirectX/DirectXTK

Since I am done holding my breath waiting for XNA to make a return I have decided to start developing 2D games in DirectX instead. To get things started I sat down with my friend Johan Lindfors at Coderox to port my XNA walkthrough and in this series will basically be a direct copy of that walkthrough but using DirectX/DirectTK instead of XNA.  The game we are going to implement is a subset of my game BizzyBees which you can download and play for Windows Phone for free.  It’s also available for Windows 8 written in javascript.Bizzy Bees is super simple.  It is raining flowers, and the task at hand is to match up same colored flowers with same colored bees to remove them before the flowers reach the bottom of the screen.  Rainbow flowers can be matched with all bees and if you match a rainbow flower you score a point.imageI’ve divided the walkthrough into 8 small articles to make the information a bit more digestable1. Setting up the base project with DirectX and DirectTK
2. Creating the game assets (sprites and fonts)
3. Drawing the scene – Background/Foreground/HUD
4. Adding flowers
5. Making things move
6. Adding bees
7. User Interaction
8. Tidying up and adding finishing touchesIf you want to follow along, you can download DirectXTK (DirectX ToolKit) from codeplex. DirectXTK is a toolkit that sits on top of DirectX enabling you to use XNA like constructs like the SpriteBatch, SpriteFont etc. making the transition from XNA to DirectX fairly easy and it comes directly from some of the guys that made XNA so it’s good stuff:)Disclaimer: I am not really a C++ developer since I work

Aktualizace IE 11.0.11 na Windows Update

blogCZSK | TechNet Blog CZ, SK | Vydáno včera v 08:26
Srpnová kumulativní aktualizace zabezpečení aplikace Internet Explorer 6, 7, 8, 9 a 11 je k dispozici na Windows Update. Opravuje jednu veřejně známou zranitelnosti a 25 potencionálně nebezpečných chyb, které...(read more)

Tv2 - Terminator, Kinect for Windows v2 conversion...

Greg Duncan | Coding4Fun | Vydáno 19. srpna 2014
Jamie Dixon is back!!!... He's taken his Kinect for Windows v1 program, Terminator, Sky Biometry and the Kinect, and updated for the Kinect for Windows v2, sharing the process with us all....

Terminator Program: With The Kinect 2

I got my hands on a Kinect2 last week so I decided to re-write the Terminator program using the Kinect2 api.  Microsoft made some major changes to the domain api (no more skeleton frame, now using a body) but the underlying logic is still the same.  Therefore, it was reasonably easy to port the code.  There is plenty of places in the V2 api that are not documented yet but because I did some work in the V1 api, I could still get things done.  For example, the V2 api documentation and code samples use event handlers to work with any new frame that arrives from the Kinect.  This lead to some pretty laggy code.  However, by using polling on a second thread, I was able to get the performance to where it needs to be.  Also, a minor annoyance is that you have to use Win8 with the Kinect 2.So here is the Terminator application, Gen 2.  The UI is still just a series of UI controls:...This is pretty much like V1 where the video byte[] is being written to a WritableBitmap and the body is being drawn on the canvas.  Note that like V1, the coordinates of the body need to be adjusted to the color frame.  The API has a series of overloads that makes it easy to do the translation.With the display working, I added in taking the photo, sending it to Azure blob storage, and having Sky Biometry analyze the results.  This code is identical to V1 with the connection strings for Azure and Sky Biometry broken out into their own methods and the sensitive values placed into the app.config:...With the code in place, I can the run the Terminator Gen 2:imageI think I am doing the Sky Biometry recognition incorrectly so I will look at that later.  In any event, working with the Kinect V2 was fairly easy because it was close enough to the V1 that the concepts could translate.  I look forward to adding the targeting system this weekend!!!
Project Information URL: http://jamessdixon.wordpress.com/2014/07/29/terminator-program-with-the-kinect-2/Contact Information:


Veřejná přednáška pro WUG - TPL – konkurenční, paralelní a asynchronní kód pro náročné.

| Rene Stein | Vydáno 19. srpna 2014
  Rád bych vás pozval na svou přednášku, kterou pořádá WUG. Název přednášky: TPL - konkurenční, paralelní a asynchronní kód pro náročné.
Datum konání: 2.10.2014 od 17:30 do 21:00
Místo konání: pobočka: BB centrum, budova Alfa (Aquarius), Vyskočilova 1461/2a, Praha 4 Registrace na přednášku: http://wug.cz/praha/akce/597-TPL-konkurencni-paralelni-a-asynchronni-kod-pro-narocne Anotace přednášky: Znáte alespoň trochu Task Parallel Library a přednášek slibujících další nenáročný „úvod do TPL“ jste už viděli dost? Myslíte si, že klíčová slova async/await v C# jsou magií kompilátoru, jejíž kouzlo pro vás už navěky pominulo po zhlédnutí triviálních a donekonečna opisovaných příkladů, jak zavolat asynchronně pár nudných webových služeb? Na přednášce probereme, jak rozšířit knihovnu TPL o další užitečné konstrukce i jak odstranit některá omezení v současné verzi TPL. Podíváme se na různé způsoby psaní konkurenčního, paralelního a asynchronního kódu. U konkurenčního kódu se zaměříme (nejen) na aktory a porovnáme různé způsoby, jak můžeme aktory psát.
Nezapomeňte s sebou vzít i kolegy, kteří hlásají, že každou nebezpečnou hlavu konkurenčního kódu setne jeden pořádný „lock“, a to nejlépe rekurzivní, aby vás deadlock nebo livelock ve firmě zabavil i o dlouhých zimních večerech.

WEBEXPO 2014 představuje své řečníky

Redakce | Zdrojak aktuality | Vydáno 19. srpna 2014
Webexpo-2012-1
Již brzy zveřejní realizační tým konference WEBEXPO 2014 kompletní program letošního ročníku. Je však jasné, že se účastníci mají na co těšit. Tolik zajímavých osobnosti se dohromady na jedné akci nevidí často. Tady…

Kurz upgrade a migrace z Windows XP

blogCZSK | TechNet Blog CZ, SK | Vydáno 19. srpna 2014
Doporučujeme kurz Windows 8.1 - upgrade a migrace z Windows XP Stále ještě máte ve své organizaci Windows XP? Nevíte, jak správně zmigrovat na modernější systém? Kurz Počítačové...(read more)

Online kurz: Vývoj univerzálních aplikací pro Windows

vyvojar | MS DPE | Vydáno 19. srpna 2014
Zajímá vás, jak se tvoří univerzální aplikace pro Windows, které sdílí maximum kódu napříč platformami? Chtěli byste se na konci prázdnin naučit něco nového? Využijte...(read more)

Visual Studio 14 CTP 3

vyvojar | MS DPE | Vydáno 19. srpna 2014
Dnes byla uvolněna třetí CTP verze Visual Studia s kódovým označením "14" a spolu s ní rané sestavení .NET Frameworku vNext . Co je nového? Vylepšená podpora nástrojů pro...(read more)

A View to an Adornment... Creating a Visual Studio Viewport Adornment Extension

Greg Duncan | Coding4Fun | Vydáno 18. srpna 2014
Shemeer NS, Shemeer's World of Programming, continues his quest to show us all the different ways we can extend our favorite development environment, through the power of code and extensions.Recently he released another great tutorial that shows us how we can create our own Viewport Adornment Extension...

Getting started with Visual Studio Editor Viewport Adornment Extensions

In this article I'm going to give a quick start on Editor View Adornment Extension, For demonstrating this project template I'm using a sample extension named as "File Info". If you haven't gone through my previous article on Editor Margin Extension, then I encourage you to read that before you start on this.imageimageIf you are talking about this project template then I can say the Viewport is the area of the text view that is currently displayed in the editor and by default the Editor Viewport Adornment project template creates a viewport-relative adornment that adds a violet box that has a red outline to the top-right corner of the viewport. We can easily customize this to anything programmatically that we want.You might be interested in below plugins which are created by me,

Editor Viewport Adornment

This template provides a bare bones editor visual that is positioned relative to the editor's visual surface. This basic basic viewport- relative adornment puts a purple box in the top right hand corner of the editor's viewport. If you would like to get a detailed introduction about extensibility project templates then please read my article  "Getting started with Visual Studio Editor Margin Extensions"Let us create a simple Editor Viewport Adornment extension. To start with, Open up Visual Studio and create a new Editor Viewport Adornment project called ViewportAdornment1.(New Project->Templates->C#->Extensibility)...

Summary

In this article I have tried to explain How to create a Visual Studio Viewport Adornment Extension with a simple sample, I hope you have enjoyed this article and got some value addition to your knowledge.I have
<< První< Předchozístránka 1 z 131, články 1-10 z 1302 celkemDalší >Poslední >>
Uživatel

Pro zobrazení informací o svém účtu se musíte přihlásit. Pokud ještě nemáte svůj účet, tak si ho prosím vytvořte!

Reklama
Zdrojak .NET Hosting Reklama
 
  Copyright 2002-2007 Devmasters s.r.o., Michal Bláha a autoři | running on Nemesis Publishing | Právní doložka  
TOPlist